HUMANtalks #3 – Yeşim Aksan ve Mustafa Aksan – Derlem Dilbilimi ve Uygulama Alanları

afis

HUMAN (Hacettepe University Micro Analysis Network) HUMANtalks serisinin üçüncüsünde Mersin Üniversitesi öğretim üyeleri ve Derlem Araştırma Merkezi’nin (DAM) kurucuları Prof. Dr. Yeşim Aksan ve Prof. Dr. Mustafa Aksan’ı konuk edeceğiz.

Derlem Dilbilimi ve Uygulama Alanları başlıklı konuşma Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi B Blok Toplantı Salonunda 16 Aralık Çarşamba günü saat 15:00’da gerçekleşecektir.

 

Yeşim Aksan

1995 yılında Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi doktorasını aldıktan sonra Mersin Üniversitesi İngiliz Dilbilimi Programını başlatmış ve halen bu programda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Çalışmaları Türk dilbilimi üzerine olup, anlambilim, görünüş kuramları, bilişsel dilbilim ve derlem dilbilim konularında bildiri ve makaleleri yayınlanmıştır. Türkçe Ulusal Derlemi projesinin ve derlem dilbilim alanıyla ilgili iki tane daha TÜBİTAK projesinin yöneticisidir. 2013 yılında hayata geçen Derlem Araştırmaları Merkezi Derneği’nin (DAM) kurucu üyesidir.

 

Mustafa Aksan

1995 yılında Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi doktorasını aldıktan sonra Mersin Üniversitesi İngiliz Dilbilimi Programını başlatmış ve halen bu programda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Çalışma alanları Türkçenin biçimbilimi, sözdizimi, anlambilimini kapsamakta, son yıllarda bilişsel dilbilim ve derlem dilbilim alanlarında da araştırmalar yapmaktadır. Türkçe Ulusal Derlemi projesinin ve derlem dilbilim alanıyla ilgili iki tane daha TÜBİTAK projesinin baş araştırmacısıdır. 2013 yılında hayata geçen Derlem Araştırmaları Merkezi Derneği’nin (DAM) kurucu üyesi ve başkan yardımcısıdır.

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s